cmentarz prawosławny
Cmentarze

Cmentarz Prawosławny w Łodzi

Niewielki cmentarz prawosławny, którego powierzchnia wynosi zaledwie 0,9 ha, jest świadectwem wielokulturowości dawnej Łodzi.

Stary Cmentarz w Łodzi jest połączeniem trzech cmentarzy: katolickiego, ewangelickiego oraz prawosławnego, który z wymienionych części jest najmniejszy. Do dziś na tym historycznym cmentarzu można zobaczyć epitafia zapisane alfabetem rosyjskim.

Sztuka nagrobna

Na cmentarzu znajduje się kilka pomników, które są przykładami pięknej sztuki nagrobnej. Jednym z przykładów takiego pomnika jest kaplica grobowa stworzona dla małżeństwa Gojżewskich. Kaplica to została umieszczona na linii muru, który oddziela cmentarz katolicki od prawosławnego. Usytuowanie pomnika nie jest przypadkowe. Zabieg ten miał na celu uszanować wyznania obu małżonków. Żona była katoliczką, a mąż prawosławny.

W 2001 roku kaplica ta została odnowiona, dzięki czemu dzisiaj stanowi przykład prawdziwej miłości. Kaplica wykonana jest z białej cegły, a dach pokryty jest zielonymi dachówkami. W środku kopuły umieszczone zostały złote gwiazdki, co stanowi bardzo charakterystyczną ozdobę dla kultury prawosławnej.

Ciekawym przykładem sztuki nagrobnej jest również pomnik Wiktora Michajłowicza Kaniszewa. Pomnik tego młodego porucznika 37. Jekaterynburskiego Pułku Piechoty to wykonana z marmuru rzeźba namiotu wojskowego. Spod namiotu widać epitafium.

Historia cmentarza

Cmentarz prawosławny pw. Św. Aleksandra znajduje się przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Jego historia zaczyna się w 1855. Na terenie cmentarza w XIX w. chowano wyłącznie wojskowych i policjantów. Z czasem jednak cmentarz udostępniono również cywilom. Od 1988 roku cmentarz zaczęto powiększać.

Cmentarz współcześnie

Od kilku lat pomniki na prawosławnym cmentarzu zostały poddane renowacji. Wszystko po to, aby jak najdłużej zatrzymać w czasie historię miasta. Od 1970 na cmentarzu odbywają się również pogrzeby katolickie. Powodem tego był malejący brak miejsc na cmentarzach Katolickich. Do dzisiaj cmentarz pozostaje czynny, a zakłady pogrzebowe organizują na nim pochówki wyznaniowe.

Możliwość komentowania Cmentarz Prawosławny w Łodzi została wyłączona