wspomnienia
Zwyczaje pogrzebowe

5 sposobów, aby upamiętnić Zmarłego.

 

W Polsce naszą troskę o pamięć Zmarłego okazujemy poprzez uprzątnięty grób i zapalenie znicza. Istnieją jednak inne metody upamiętnienia naszego bliskiego. Niektóre z tych sposobów są skromne inne trochę bardziej ekstrawaganckie. Niezależnie jednak od metody, cel jest zawsze jeden – chwila refleksji. Różne metody wspominania Zmarłego mogą ułatwić rodzinie i przyjaciołom przeżywanie żałoby.

Ławka pamiątkowa

W wielu parkach znajdują się ławki, na których widnieje mała blaszka. Właśnie na niej wypisane jest imię i nazwisko darczyńcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na takiej ławce pojawiło się nazwisko naszego bliskiego. Tego typu forma upamiętnienia może być najbardziej odpowiednia, jeśli nasz bliski często lubił przysiadać na danej ławeczce w parku lub jeśli często przebywał w tym miejscu.

Dziennik wspomnień

Kiedy żałoba powoli mija, a żal lub gniew powoli tracą na sile, pojawiają się piękne wspomnienia. To mogą być wspólne wakacje, żarty, godzinne rozmowy lub przygody.

Pisanie może działać terapeutycznie, a zapisywanie wspólnych wspomnień pozwoli przelać na papier nasze myśli i zachować je na długie lata. Do takiego dziennika zawsze można wrócić po latach i wspomnieć to, co z wiekiem może już blaknąć. Zamiast wspólnych przygód można spisać również ulubione przepisy, wiersze, itd.

Rozmowa

Niektóre osoby lubią przeżywać swój smutek same. Inni z kolei wolą dzielić się wspomnieniami z innymi, gdyż to w pewien sposób podnosi ich na duchu. Dzielenie się zdjęciami, rozmowa o Zmarłym lub wspólne wspominki mogą pomóc najbliższej osobie w żałobie. W ten sposób dana osoba widzi, jak ważny był drugi człowiek również dla innych.

Kontynuowanie pasji

Jeśli nasz bliski miał pasję, którą chętnie realizował, można dokończyć jego dzieło lub kultywować tradycję. Rodzina może uhonorować pamięć poprzez dokończenie nieskończonego projektu lub wybrać się do miejsca, w którym regularnie pojawiał się ich bliski.

Modlitwa

Upamiętnić drugą osobę można zrobić w najprostszy sposób. Na chwilę się zatrzymać i wspomnieć bliskiego. Osoby wierzące w swojej modlitwie mogą uwzględnić pamięć o Zmarłym. Ta krótka chwila refleksji w ciszy i skupieniu może być pięknym sposobem uhonorowania życia zmarłego.

 

Możliwość komentowania 5 sposobów, aby upamiętnić Zmarłego. została wyłączona