Księga kondolencyjna

księga kondolencjna
księga kondolencjna

Księga kondolencyjna czyli wszystko co można znaleźć na ten temat

Ostatnio znajomy zapytał mnie co to właściwie jest i kiedy się ją wystawia… Zacząłem się nad tym zastanawiać iż w sumie nie ma nigdzie w necie żadnych wytycznych na ten temat. Zacznijmy więc od początku czyli co to jest księga kondolencyjna definicja książkowa: jest to książka (według mnie lepiej oprawiony zeszyt lub notes ;) ) w której ludzie zostawiają (wpisują) kondolencje, wystawia się ją po katastrofach oraz po śmierci sławnych ludzi (jak prezydenci, celebryci, sportowcy).

Natomiast jeżeli chodzi o to w przetłumaczeniu na ludzki język to księga kondolencyjna jest rodzajem „pamiętnika” po zmarłym, na wstępie umieszcza się zdjęcie zmarłego i kilka słów o nim całą resztę stanowią puste strony które zapełniają ludzie wpisując kondolencje dla najbliższej rodziny, wystawia się ją w miejscu publicznym (np. w przypadku śmierci polityka z innego kraju  taką księgę można znaleźć w każdej ambasadzie gdzie zwykli ludzie którzy nawet nie widzieli go na oczy nie mówiąc o tym że mieli szansę go poznać) nie koniecznie w miejscu gdzie są wystawione zwłoki bądź trumna.

To są jednak przypadki gdy księgę wystawia się ludziom sławnym, co w przypadku zwykłego szarego człowieka? Odpowiedź jest prosta jak ktoś chce to czemu ma nie zrobić tego swojemu bliskiemu.  Księgi kondolencyjne można kupić u specjalnych „producentów” którzy na zamówienie są w stanie wykonać taką dla nas w miarę szybko tzn.: przygotować oprawę, złote litery znaczy tytuł itp oraz cały wstęp tzn. zdjęcie oraz kilka słów o zmarłym. Koszt tego nie jest wielki a jest to naprawdę fajna pamiątka z dnia pogrzebu (na pewno dużo lepsza niż film czy relacja foto bo to jednak jest trochę krępujące jak fotograf czy kamerzysta biega w kościele i na cmentarzu prze rodzinie…).

Tak więc podsumowując księga kondolencyjna choć jeszcze mało popularna jest chyba najlepszą pamiątką po zmarłym z dnia jego pożegnania.

Zapraszam do podrzucania mi kolejnych tematów oraz zadawania mi klasycznie pytań w kontakcie jest mail do mnie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa