jak składać kondolencje
Kondolencje

W jaki sposób składać kondolencje?

Śmierć osoby, którą znaliśmy jest wydarzeniem trudnym. Często nie wiemy, jak spojrzeć w oczy najbliższym danej osoby, jak wyrazić wyrazy współczucia. Osoby pogrążone w żałobie to ludzie, którzy potrzebują wsparcia, a jednak wiele osób nie wie, jak składać kondolencje. Nie ma określonego przewodnika tego typu zachowań. Najlepiej po prostu okazać współczucie, które czujemy –  słowem, bądź gestem, poprzez podanie ręki czy objęcie.

Kondolencje składa się najczęściej zaraz po pogrzebie, gdy wszyscy uczestnicy uroczystości podchodzą do najbliższej rodziny zmarłego, okazując współczucie. Czasem jednak pojawia się pytanie, jak składać kondolencje w przypadku, gdy jesteśmy daleko od danych osób. Czy można to zrobić telefonicznie? Wysłać telegram, czy też znaleźć jakiś inny sposób? Prawdopodobnie wszystko jest dozwolone, jeżeli tylko zrobimy to z odpowiednim szacunkiem dla osoby zmarłej oraz jej rodziny.

w jaki sposób składać kondolencje

Spotkanie z rodziną zmarłego – kondolencje na pogrzebie

Na uroczystości pogrzebowej zbiera się nie tylko rodzina osoby zmarłej, ale również jej przyjaciele, współpracownicy samego zmarłego oraz jego bliskich, którzy tym gestem chcą okazać szacunek i ubolewanie nad stratą. Śmierć była zawsze będzie ciężkim, przeżyciem i nawet te osoby, które nie doświadczają jej bezpośrednio, mają często problem ze spojrzeniem w oczy tym, którzy przeżywają żałobę. Nikt nie ma dobrej odpowiedzi na to jak składać kondolencje, chyba, ze sam musiał już to kiedyś robić. Zazwyczaj działa się instynktownie, podchodzimy do najbliższej rodziny i płaczemy razem z nimi, gdyż jest to normalny, ludzki odruch.

Kondolencje to wyrazy współczucia, mają oznaczać, że współczujemy naszym znajomym straty i jesteśmy z nimi w tym trudnym momencie. To piękny gest, który ma duże znaczenie, dlatego warto pamiętać, aby wykonać go odpowiednio. Zakłady pogrzebowe również składają kondolencje najbliższym osoby zmarłej. Pracownicy takich firm mają dużą wprawę w takich gestach, a jednak w dalszym ciągu twierdzą, że jest to dla nich trudne. Stanąć twarzą w twarz z żałobą jest i zawsze będzie ciężko, ale kondolencje pomagają, są wsparciem w trudnych chwilach, dlatego stanowią tak ważny element pogrzebu.