Kamieniarstwo,  Usługi pogrzebowe

Jak wybrać pomnik nagrobny i akcesoria dodatkowe?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny zaskoczeniem. W tych trudnych chwilach wiele osób powierza organizację pochówku i załatwianie formalności firmie pogrzebowej. Później przychodzi czas na spokojne przemyślenie tematu nagrobka i zagospodarowania terenu wokół niego.

Nagrobki tymczasowe

Częstym widokiem na cmentarzach są tzw. obrzeża nagrobne montowane na świeżych grobach już po zakończeniu uroczystości ostatniego pożegnania. Obudowa grobu najczęściej wykonywana jest w formie drewnianej skrzyni wraz z krzyżem. Jednak producenci coraz częściej sięgają po plastik, z którego wykonywane są całe pomniki tymczasowe. Rozwiązanie to jest praktyczne i trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie promieni słonecznych.

Pomnik na lata

Decydując się na montaż ostatecznego nagrobka, należy dokonać wyboru modelu i materiału. Tradycyjne pomniki wykonywane są w zakładach kamieniarskich z trwałych materiałów jak granit, marmur i piaskowiec. Można również skorzystać z opcji tańszej, wykonania nagrobka z konglomeratów, które wyglądem imitują prawdziwy kamień. Wersją równie trwałą i niedrogą, lecz jednak estetycznie odstającą od prawdziwego kamienia, jest wykonanie nagrobka z lastriko.

Własna ławka

Wizyty na cmentarzu to najczęściej dłuższe odwiedziny. Wiążą się z koniecznością umycia i zaimpregnowania pomnika, a także uprzątnięcia terenu wokół niego. Na koniec przychodzi chwili zadumy i chęć posiedzenia przy grobie nieco dłużej. Idealnym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest ławka cmentarna. Nieduża, najczęściej jednoosobowa konstrukcja daje komfort odpoczynku oraz możliwość schowania najpotrzebniejszych akcesoriów w skrzynce.

Jaką ławkę wybrać?

Producenci akcesoriów cmentarnych oferują szeroki wybór modeli ławek na cmentarz. Klient wybrać może między ławką drewnianą, metalową lub wykonaną z tworzyw sztucznych. Warto pamiętać, że w przypadku ławek drewnianych konieczna będzie ich impregnacja. Natomiast te z tworzyw sztucznych powinny być odporne na działanie promieniowania UV.
Model ławki dostosować można również do ilości miejsca wokół grobu. Dla małych przestrzeni odpowiednie będą proste ławki cmentarne ze składanym siedziskiem. W innych przypadkach można wybrać wygodne ławki z oparciem oraz skrzynką na narzędzia czy znicze.

Wieczna pamięć

Pierwotnie obudowa grobu, a następnie pomnik nagrobny pomagają zachować pamięć o osobie zmarłej na kolejne pokolenia. Niezależnie od wybranego materiału, warto zdecydować się na takie upamiętnienie zmarłego. Natomiast wszelkie akcesoria dodatkowe jak lampiony, trwałe wazony będą pomocne dla zachowania porządku wokół grobu. Zaś ławka cmentarna da możliwość poświęcenia chwili czasu na modlitwę czy spokojne wspominki.

Możliwość komentowania Jak wybrać pomnik nagrobny i akcesoria dodatkowe? została wyłączona