Usługi pogrzebowe zarys historyczny cd
Usługi pogrzebowe czyli jak to było kiedyś
Usługi pogrzebowe są stare jak świat… Jedna z oznak człowieczeństwa (co odróżnia nas od małp) jest to iż po śmierci chowamy bliskich i kultywujemy ich pamięć. Co do samego pogrzebu jak i całej ceremonii jak to się odbywało dawno temu pisałem trochę w zeszłym tygodniu przy okazji opisywania Leśna.
Literacki obraz śmierci i pogrzebu
Pogrzeb w literaturze, to temat powszechny i niezależnie od epoki traktowany z jednakową powagą. Choć oczywiście zdarzają się wątki komediowe, to jednak poważne traktowanie motywu znajdujemy w przeważającej większości utworów literackich.
Biblia jest najważniejsza
Choć w literaturze światowej Biblia nie opisywała pochówków jako pierwsza, to jednak opis męczeńskiej śmierci, a następnie pogrzebu i aktu zmartwychwstania Chrystusa należy do najważniejszych utworów literackich traktujących o śmierci. Mimo tragizmu ukrzyżowanie Chrystusa wypełnia ludzi wielką nadzieją i odbierane jest jako zwycięstwo życia nad śmiercią. Dla chrześcijan to dowód na istnienie życia pozagrobowego, na spełnienie obietnicy o życiu wiecznym. A sposobów wykorzystania tematu Chrystusowej śmierci jako wątków literackich, filmowych, muzycznych czy plastycznych chyba nie da się zliczyć.
Obraz śmierci jako przestroga dla żyjących
Przedstawianie śmierci jako brzydkiej, przerażającej postaci było przez wieki czymś naturalnym. Czy to sam akt śmierci czy pogrzeb miały przypominać o tym, że grzeszne życie będzie potępione, a grzesznika spotka zasłużona kara. Śmierć w „Rozmowie mistrza Polikarpa ze śmiercią” jest postacią wychudzoną, z rozkładającym się ciałem, odrażającą. Ale nie po to, by przestraszyć, ale aby podkreślić nicość i nietrwałość ludzkiego ziemskiego żywota, a nade wszystko nicość ludzkiego ciała. Dopiero to co będzie po śmierci jest ważne i wartościowe.
Losy człowieka i cierpienie z powodu utraty bliskich opisuje Kochanowski w wierszach poświęconych zmarłej córeczce. Żali się a swój los po pogrzebie dziecka, ale docenia majestat Boga i wierzy w przyszłe spotkanie z córeczką.
W „Procesie” Kafki śmierć Józefa K. ma obudzić ludzi jako przestroga przed skutkami totalitaryzmu. Śmierć jako sposób na zwrócenie uwagi na rzeczy ważne dla żyjących jest również często wykorzystywana w utworach literackich autorów współczesnych.