Zakład pogrzebowy

Zakład pogrzebowy – czyli kiedy to się zaczęło na terenie polski…

Zakład pogrzebowy – historia na terenach Polski
Zakład pogrzebowy – historia na terenach Polski

Zakład pogrzebowy – czyli najstarsze cmentarze na terenie polski…

Witam wszystkich na wstępie chciał bym zacząć pisać trochę o historii zakładu pogrzebowego oraz kamieniarzy w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

Polska posiada klimat przejściowy i była w historii swojej bardzo przejściowa to zachodnia to wschodnia a to północna kiedyś nawet południowa (austro-węgierska). Jednak mój dzisiejszy temat się gnie jeszcze dalej. Oficjalnie w mediach piszę się iż najstarszym cmentarzem w Polsce jest ten w płocku bo jest o 10 lat starszy od tego na Powązkach (rok złożenia 1780). Znaczy piszący takie rzeczy autorzy sądzą że wcześniej to były małpy lub w Polsce nic nie było.

Według posiadanych przeze mnie informacji najstarszym i najdłużej użytkowanym cmentarzyskiem jest to w Leśnie (zakład pogrzebowy żaden jeszcze wtedy nie istniał pochówku dokonywała całe plemię urządzało pożegnanie). Nie szukajcie go przy kościele bo jest ono starsze niż religia chrześcijan, poszukajmy za to rezerwatu archeologicznego . Spotkać tam możemy unikalne groby skrzynkowe datowane na V w. p.n.e. Kurhany z pochówkami szkieletowymi oraz całą masę „popielnic” (czyli jak byśmy to dziś powiedzieli urn) oraz grobów jamowych po kremacjach. Wielokulturowe cmentarzysko było wykorzystywane od XIIIw. p.n.e. do czasów niemal nam współczesnych (wczesne średniowiecze).

Teren gminy Brusy możemy nazwać kolebką sztuki funeralnej i każdy zakład pogrzebowy z racji wykonywanego zawodu powinien odwiedzić te tereny. Najśmieszniejsze jest jednak co innego jest to chyba największe w europie tego typu nekropolia a niestety poza kręgami naukowymi nikt nie ma pojęcia o istnieniu takiego czegoś. Jest jeszcze coś co czyni to miejsce tak wyjątkowym, znajduje się tam jeden kurhan (dawny grobowiec) zwieńczony kamienną stelą nie było by to dziwne gdyż w tym okresie były to częste praktyki (przy pochówkach znamienitych osób) jednak te jest specjalna gdyż przedstawia profil męskiej twarzy (pierwsza rzeźba czyli coś dla zakładu kamieniarskiego). Co jest ewenementem na skalę światową ale czy ktokolwiek o tym wie? Zawiozłem jakiś czas temu tam znajomego po archeologii okazało się iż nawet nie wiedział o istnieniu czegoś takiego chodzi o cały rezerwat.

Mam sentyment do tego miejsca gdyż odkryłem je też przypadkiem ale jak już wcześniej mówiłem polecam każdemu właścicielowi zakład pogrzebowy aby zapoznał się z historią swojej branży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *