Usługi pogrzebowe zarys historyczny cd

Usługi pogrzebowe kiedyś
Usługi pogrzebowe kiedyś

Usługi pogrzebowe czyli jak to byłe kiedyś

Usługi pogrzebowe są stare jak świat… Jedna z oznak człowieczeństwa (co odróżnia nas od małp) jest to iż po śmierci chowamy bliskich i kultywujemy ich pamięć. Co do samego pogrzebu jak i całej ceremonii jak to się odbywało dawno temu pisałem trochę w zeszłym tygodniu przy okazji opisywania Leśna.

Tak więc będę pisał o tym co było niedawno znaczy kilkadziesiąt lat temu (ile tylko pamiętam). W chwili obecnej wszystko jest robione z przepychem… trumna ma się błyszczeć nowy gajer do trumny i na bogato . Kiedyś nie patrzył tak nikt na to liczyło się iż trumna w ogóle jest a usługi pogrzebowe świadczy w miarę trzeźwy grabarz . Ludzie mający cokolwiek wspólnego ze zwłokami nie wylewali za kołnierz, śmierdzieli gorzałą i przepalonym tytoniem. Gumofilce i kufajka a na głowę papacha tak w skrócie wyglądał żałobnik.

Sama trumna żadna wymyślna proste deski z sękami (nie było wtedy innych) lekko przesmarowane lakierem, sama wyściółka trumny to była normalna poduszka i prześcieradło (wypchane słomą ) tak przynajmniej było na pogrzebie mojego dziadka. Teraz mógł bym porównać zwyczaje pogrzebowe ale to wiem iż jest zależne od regionu Polski i wewnętrznych tradycji w danej rodzinie. Jednak pamiętam iż jedna rzecz którą dobrze pamiętam iż trumna musiała być niesina przez członków rodziny (teraz wiem czemu jeżeli grabarz który wykonywał usługi pogrzebowe taki uwalony od błota dodatkowo walący gorzelnią nikt nie chciał mu powierzyć niesienia zwłok, jeszcze by się potną).

Jedno co kiedyś mi się podobało to były karawany. Nie mówię o nyskach żukach i tarpanach (pewnie młodsze pokolenie myśli iż wymieniam zwierzęta ) tylko o klasycznych konnych, z czarnymi kitami na łbach. Kiedyś było widać z daleka że to pogrzeb, teraz limuzyny jak na wesele z daleka nie widać różnicy w samochodach (nawet te na pogrzeby są ładniejsze;))

Zapraszamy za tydzień mam nadzieję iż poruszę jakiś inny ciekawy temat. Usługi pogrzebowe są w miarę egzotycznym tematem. Klasycznie zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa